Höganäs Energi Handel inför kvartspriser på el

En klocka med färgade siffror som står på ett bord bredvid staplar med mynt. Upp från mynten växer det gröna blad. Det är grön växtlighet i bakgrunden. 

Från och med den 1 oktober 2025 förändrades elmarknaden i Sverige. Då ersättes dagens timpris med kvartspris – vilket innebär att elpriset uppdateras var 15:e minut i stället för varje timme. Målet är att skapa bättre balans mellan elproduktion och elkonsumtion.

Höganäs Energi Handel hade som ambition att införa kvartspriser från den 1 oktober 2025. Av tekniska orsaker blev uppstart flyttad till den 1 november 2025. De som har varit timpriskunder och mikroproducenter med timpris får numera beräknat sitt pris och sin ersättning i kvartar.

Varför inför Höganäs Energi Handel kvartspriser på el?

Bakgrunden till förändringen är ett EU-direktiv som syftar till att skapa bättre balans mellan elproduktion och konsumtion samt att underlätta för mer sol- och vindkraft i systemet. Det finns behov av större precision i systemet. Tidigare har el handlats på elbörsen Nord Pool i 60-minutersintervaller i Norden, men från och med oktober övergår handeln till 15-minutersintervaller.

Varför inför Höganäs Energi Handel kvartspriser under hösten?

Höganäs Energi Handel följer, liksom övriga elhandelsföretag i Norden, övergången till kvartspriser. Den ursprungliga planen var att förändringen skulle genomföras i juni, men införandet sköts upp till hösten.

Under juli fick alla Höganäs Energi Handels kunder med någon form av timprisavtal information via brev om övergången till kvartspriser och vad förändringen innebär för deras elavtal.

Så påverkar kvartspriser dig som kund

  • För hushåll med timprisavtal innebär detta att elkostnaden kommer att räknas mer exakt efter hur och när elen används under dygnet. Alla kunder med timprisavtal får automatiskt ändrat sitt avtal till ett elavtal med kvartspriser från den 1 oktober.
  • Kunder med rörligt månadspris påverkas i mindre grad. Det medelspotpris och den profilkostnad som gäller för deras avtal, kommer att beräknas var 15:e minut i stället för varje timme. Vi beräknar elpriset fortfarande som ett viktat genomsnitt på månadsbasis och ändringen blir därmed försumbar. Det blir ingen ändring i själva avtalet.
  • Kunder med fastprisavtal blir inte påverkade av kvartspriser.
  • Mikroproducenter med timprisavtal och som säljer sin överskottsel till Höganäs Energi Handel, påverkas på det sätt att deras ersättning beräknas var 15:e minut i stället för varje timme.

Du kan välja ett annat avtal

Höganäs Energi Handel erbjuder, utöver dagens kvartsprisavtal, också elavtal med fastpris och elavtal med rörligt månadspris. Det går utmärkt att byta avtalsform. Vill du byta så gör du det via vår hemsida eller genom att kontakta vår kundservice på mejl eller telefon.

För den som vill veta mer om bakgrunden till kvartspriser finns ytterligare information hos Svenska Kraftnät. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.


Vid frågor kontakta oss på: kundservice@hoganasenergi.se  Senast uppdaterad: